Posts Tagged ‘kontrowersje’


W 1996 roku powraca do firmy Givenchy i zostaje jej głównym projektantem, zastępuje na tym stanowisku Johna Galliano. W firmie Givenchy pracuje pięć lat i opuszcza ją w 2001 roku. W grudniu 2000 roku firma a właściwie konsorcjum Gucci Group nabyło pakiet kontrolny firmy w której pracował i dzięki temu Alexander mógł zbudować i powiększyć swoje królestwo mody. Pierwszą męską kolekcję zaprojektował w 2004 roku, rynek potrzebował również tańszych lini i to wymaganie spełniała linia gotowych do noszenia ubrań McQ. Do biografii może również wpisać współpracę z firmą Puma. Pracował również nad stylizacją okładki dla piosenkarki Bjork.

Każda kolekcja, która była jego autorstwa i ujrzałą światło dzienne wywoływała wielki szum i poruszenie. Niekonwencjonalne pomysły, inspiracje to były jego znaki rozpoznawcze i z tego właśnie był on znany. Jedną z inspiracji do stworzenia tematów kolekcji była przykładowo katastrofa morska lub temat pokazu ludzka gra. Niewiele kolekcji w świecie mody wnosiło tyle do świata mody. Potrafił również stworzyć linię ubrań, która inspirowana była zaginioną Atlantydą. Dzięki temu że potrafił łączyć style z wyobraźnią teatralna, jego pokazy były powalające. Zaprezentujemy tutaj ostatnie pokazy, które w całości ujawniły i pokazały geniusz i wielkość projektanta. Kolekcja na sezon wiosna-lato została nazwana Plato’s Atlantis, był to tytuł, który miał lączyć kolekcję za zatopionym światem.

Na pokazie tym zdecydowanie dominującą rolę miały suknie, których kształty były futurystyczne a właściwie ich kroje było kosmiczne. Dodane do nich dla urozmaicenia wstawki zwierzęce takie Jak pancerze, czy kolorowe skóry węża. To wszystko znalazło się na delikatnych materiałach. Historia zapamięta Alexander McQueen jako osobę wnoszącą wiele dziwnych i kontrowersyjnych projektów do świata mody. Podczas jednego z pokazów, wybieg dla modeli był jak wysypisko, oczywiście taka byłą jego stylizacja, sam Aleksander wyszedł na ten wybieg i pośród swoich modeli paradował przebrany za wielkiego pluszowego królika.

Alexander McQueen to geniusz w środowisku projektantów mody. Kim był i co takie go stworzył, kim on był. Urodzony w roku 1969 roku 17 marca. W początkach swojej kariery jego projekty były przeznaczone tylko dla jego sióstr, miał trzy siostry. Tak się rozpoczęła jego kariera, potem ubierał już sławy tego świata. Przygodę z krawiectwem rozpoczął w banalny sposób, obejrzał w telewizji program, który opowiadał o braku chętnych do zawodu krawca. Nauki przyszłego zawodu pobierał w Anderson & Sheppard, wtedy już szył ubrania dla wielkich tego świata. Szył ubrania dla Michała Gorbaczowa jak również dla księcia Charlesa.

Kolejne szlify talentu pobierał w firmach Gieves & Hawkes oraz w następnej kolejności szył w firmie Angels and Bermans, w tej drugiej firmie szył kostiumy dla teatrów. Mając lat dwadzieścia pracował dla pierwszego projektanta, był to japończyk Koji Tatsuno, po okresie pracy postanowił wyjechać do Mediolanu, Mekki wszystkich ludzi związanych z modą i zaczął pracę dla innego projektanta Romeo Gigli. Po powrocie do Londynu, który miał miejsce w roku 1994 zapragnął dostać się do prestiżowej szkoły Central St. Martin’s College of Art and Design jako wykładowca i właśnie w roku 1994 złożył dokumenty do tej uczelni. Dyrektor gdy przejrzał dokumenty, namówił go żeby został studentem uczelni.

Postanowił dać się namówić i okazało się to doskonałą decyzją. Kolekcja dyplomowa, którą stworzył na zakończenie studiów została zakupiona przez znaną i wpływową stylistkę Isabelle Blok, postanowiła ona wziąć świeżo upieczonego absolwenta pod swoje skrzydła i otoczyć go opieką. Pod jej namową pozbył się imienia Lee i zmienił je na Alexander, głównie to zasługa Isabelle że odniósł sukces.Pierwsze kolekcje, jakie wydał zapewniły mu przydomek osoby wielbiącej kontrowersje i nazwany został „chuliganem angielskiej mody”. Nazwę kolekcji z roku 1995 wytłumaczył „ gwałt na Szkotach przez Brytyjczyków”. Był niewątpliwie postacią, która szokowała, ale robił to w sposób pozytywny. W wieku lat 27 otrzymał tytuł Najlepszego projektanta Rok i był jego najmłodszym laureatem.